ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13988217
*
nr 1398 8217
Gustaf Herbert Carlsson
(1912-1991), Sverige
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sweden. Still life with flowers. Signed. Subject: 48x60cm, outer dimensions including frame: 73x85cm,
GOUACHE, Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday May 24 2021
at 20:57:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/5 18:16:49
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Read more about Gustaf Herbert Carlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben gouache stilleben sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:13
*
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Read more about Gustaf Herbert Carlsson
nr 1398 8217
Gustaf Herbert Carlsson
(1912-1991), Sverige
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), Sweden. Still life with flowers. Signed. Subject: 48x60cm, outer dimensions including frame: 73x85cm,
GOUACHE, Blomsterstilleben. Signerad. Motivet: 48x60cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday May 24 2021 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
24/5 18:16:49 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Gustaf Herbert Carlsson
Gustaf Herbert Carlsson, painter born 1912, dead 1991.Read more about Gustaf Herbert Carlsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blommor blomsterstilleben blomstilleben gouache stilleben sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:13